Chceš spřátelit? Napiš miSEM

!!!REKLAMY!!!SEM

Twilight - obsah

22. srpna 2009 v 10:36 | R&E |  Stmívání
Originální název: Twilight
Žánr: Akční, Horor, Romantický, Thriller
Rok výroby: 2008
Režie: Catherine HardwickeStmívání (anglicky Twilight) je série čtyř knih od americké autorky Stephenie Meyrové. První díl ságy byl publikován roku 2005, následovaly knihy Nový měsíc, Zatmění a (v České republice 25. března 2009) Rozbřesk.
Příběh je z valné části napsán z pohledu teenagerky Isabelly (Belly) Swanové, v závěru třetí knihy a v knize čtvrté jsou však vloženy části vyprávění jedné z postav, Jacoba Blacka. Půlnoční slunce, "pátý", nedokončený díl ságy, se věnuje příběhu první knihy z pohledu Edwarda Cullena, který je po Belle druhou hlavní postavou.
Sága Stmívání je všeobecně označována jako upírská romance pro mladé čtenáře. První kniha se v roce 2008 dočkala filmového zpracování a žánrová označení se pohybovala mezi Akční / Romantický / Fantasy / Thriller.
Kniha popisuje příběh Belly Swanové poté, co se přestěhuje z Arizony do městečka Forks ve státě Washington a její osud se proplete s osudy klanu upírů, kteří zde žijí.

Isabella "Bella" Swanová se stěhuje ze slunného Phoenixu do deštivého Forks, aby žila se svým otcem, Charliem, protože její matka, Renée, cestuje se svým novým manželem, Philem Dwyerem, hráčem druhořadé basebalové ligy. Bella je novou atrakcí v malé nové škole a rychle získá kamarády mezi studenty.
Bella si první den na hodině biologie sedne vedle nadpozemsky krásného a přitažlivého Edwarda Cullena, který si od ní ale drží odstup. Bella si proto myslí, že ji nenávidí. Ačkoli se to zdá divné, Belle šlo tu hodinu o život a nemusela přežít. Edward vystřelí ze třídy dříve, než stihne cokoli říci a Bella přežije svoji osudnou hodinku. Jeden z jejích spolužáků ji málem srazil autem.

Cullenovi jsou ve Forks dost zvláštní rodinkou. Otcem klanu je MUDr. Carlisle Cullen, mladý chirurg ze zdejší nemocnice. Je také velmi krásný. Jeho ženou je Esme, která se zabývá restaurováním. Dalšími členy rodiny jsou Emmet Cullen, velmi silný upír a jeho žena Rosalie Haleová, velmi krásná upírka, dalšími členy rodiny jsou Alice Cullenová, drobná štíhlá a sympatická, stanou se s Bellou kamarádkami, se svým manželem Jasperem Hallem. Celá rodina má drahá luxusní auta, jsou všichni velmi krásní a chytří. Navzdory tomu všemu nejsou Cullenovi moc oblíbení, jakoby všichni věděli, proč se jim mají vyhýbat.
Na jednom výletě se svými spolužáky se Bella potká s Jacobem Blackem, jehož otec Billy Black je přítelem Bellina otce Charlieho. Rodina Blackových žije v indiánské rezervaci La Push. Jacob Belle poví staré klanové historky o "studených", zmíní také rodinu Cullenových a prozradí Belle, že jsou to upíři, kteří nejsou nebezpeční pro lidi. Jenže už je pozdě.Bella je do Edwarda zamilovaná.
Bella Edwardovi nesmírně voní, jak se zmínil, její krev mu zpívala. Bál se následků jejich vztahu, ale neodolal a dal se s Bellou dohromady. Jejich vztah ovšem naruší příchod cizí smečky upírů. Nejsou tak kultivovaní jako Cullenovi, kteří jsou tzv. vegetariáni, tzn. že nepijí lidskou krev. Jeden z nich James je tzv. stopař. Chce Bellu zabít, protože ji Edward miluje a on se o takové lidi zajímá. Odláká ji z dosahu Edwarda tím, že předstírá, že chce zabít Bellinu matku. Bella už má život na vlásku ale Edward ji nakonec zachrání, zatímco jeho bratři Emmet a Jasper zabijí Jamese, který ji kousnul a tak ji málem přeměnil v upíra. Edward ale jed z její krve vysaje, ovládne se a nezabije Bellu, což je pro něj velké vítězství. Tím to ale zdaleka nekončí...

Stmívání získalo tato ocenění :A New York Times Editor's Choice
A Publishers Weekly Best Book of the Year
An American Library Association "Top Ten Best Book for Young Adults" and "Top Ten Books for Reluctant Readers"
Přeloženo do dvaceti jazyků
Newyorský bestseller
Nejlépe prodávaná kniha roku 2008

http://www.stmivani.eu/ - první česko-slovenské stránky o Stmívání

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama